Haberin Tarihi : 01.11.2015 -02:12.27

arnavutkoyde-arsa-fiyatlari-2-yilda_1ae6.Jpeg

Arnavutköy'de arsa fiyatları 2 yılda


Arnavutköy'de arsa fiyatları 2 yılda 10 kat yükseldi!​
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Hem havaalanı hem de kanal projesi nedeniyle Arnavutköy ve çevresinde, arsa fiyatları son iki yıl içinde 10 kata kadar artış gösterdi" dedi.

Aşa, dolardaki artışın gayrimenkul satışlarını olumsuz etkilediğini anlattı. 

Dolar bazmda satılık olan gayrimenkullerde TL bazmda ciddi bir artış görüldüğünü, bu durumun dolar bazlı fiyatların düşme beklentisi veya TL bazmda makul bir fiyata çekilmesi taleplerini gündeme getirdiğini belirten Aşa, "Aynca yeni başlayacak ve henüz tamamlanmamış inşaatlarda dolar olarak alınan malzemelere yansıyan artışların bu projelere de yansıyacak olması ve dolayısıyla fiyatlarda artış beklentisi var. Bir diğer etken de doları olan yatırımcının daha da yükselebilir beklentisiyle gayrimenkul alımım ertelemesi" dedi. 

Aşa, şunlan kaydetti: "Yapımı süren 3. Havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi projeler şehirdeki konutlara da değer katıyor. 

Kanal İstanbul projesinin güzergahı olarak ilk günlerde Silivri gündeme gelmiş ve bu bölgede son 45 yıl içinde fiyatlar en az 5 katı kadar artmıştır. Daha önceleri ortalama 5 TL/metrekare olan fiyatlar şu sıralar 50 - 60 TL/metrekare seviyelerindedir. Somadan kanalın güzergahı olarak daha doğu kısımlar lanse edilmiş hem havaalanı hem de kanal projesi geçmesi muhtemel Arnavutköy ve çevresinde arsa fiyatlan son 2 yıl içinde 10 kata kadar artış gösterdi." "2B'de istenüen sonuca ulaşılamadı* 2B arazilerinde istenilen sonuca ulaşılmadığını savunan Aşa, belediyeler başta olmak üzere kamu kesiminin vatandaşı daha fazla bilgilendirmesi gerektiğini aktardı. 2B arazilerini kullanan vatandaşların büyük bir bölümünün zamanında başvuru yapmadığını, somadan yapüan uzatmada da yeterli başvuru olmadığım dile getiren Aşa, şöyle devam etti: "Ama sadece vatandaşlar değil ilgili kurumlar da henüz çalışmalarını tamamlamamıştır. Halen rayiç bedellerin veya imar durumlarının tespit edilemediği bölgeler olduğu söylenmektedir. 

 

Kentsel dönüşümde de bazı aksaklıklar yaşanmaktadır. 

Belediyeler zaten sistemin içinde yer almaktadır. İlk başvuru inşaat izni yıkım izni ruhsat denetim gibi işlemler halihazırda belediyeler tarafından yapılmaktadır. Ancak kamuoyu bu hususlarda çok bügisiz. Bakanlığın ve belediyelerin kamuoyunu teferruatlı bir şekilde bilgilendirmesi gerekmektedir."

 

Ekonomi Gazetesi


Etikerler :
arnavutköyde arsa fiyatları arnavutköyde arsa fiyatları 2 yılda yükseldi arnavutköyde satılık arsa