Haberin Tarihi : 01.11.2015 -02:38.56

ilk-yat-limani-yapiliyor_6b7b.jpg

ilk Yat Limanı Yapılıyor


Arnavutköye Karadeniz'in ilk Yat Limanı Yapılıyor.

Genel seçim öncesi açıklanan Kanal İstanbul ve İki Yeni Şehir Projeleri ile yıldızı parlayan ve gün geçtikçe değerlenen Arnavutköy Karadeniz'in ilk yat limanına ev sahipliği yapacak.

 

İstanbul taşı oprağı altın olan fırsatlar şehri.Bu düşünce ile yıllardır göz alan İstanbul dünyanın sayılı şehirleri arasına girdi.Yeni dönemde yapılacak projelerle birlikte dünya başkenti olma ve ticaret üssü olmayı hedefleyen İstanbul açıklanan devasa projelerle yurtiçi ve yurtdışından yatırımcıların ilgi sahasına giriyor.

  Taşı toprağı altın olan İstanbul'un 2008 yılında kurulan Arnavutköy ilçeside yatırımcı için vazgeçilmez alanlarda biri oldu.Daha önce defalarca yaptığımız haberlerde de bahsettiğimiz gibi küçük büyük birçok yatırımcının emlak ve arsa yatırımı yaptığı Arnavutköy şimdide büyük projelere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.Bizzat Başbakan'ın açıkladığı "Kanal İstanbul" ve "İki Şehir Projesi"ni bünyesinde barındıran ve bu projeler ile birlikte 3. köprü, hızlı tren,liman,3. havaalanı gibi projelerin üssü konumunda olan Arnavutköy'e bir büyük yatırımda Arnavutköy yatırımcısından geliyor.

  Yeniköyde bulunan kömür ocaklarını 1960'lı yıllardan bu yana işleten,enerji ve konut alanlarında yatırımlarından sıkça söz ettiren Milten Holding Karaneiz'e inşaa edilecek ilk yat limanını Yeniköy'e yapıyor.

  Karadenizde Bir İlk Olacak

  Karadeniz'e sahili olan komşu ülkelerde dahil olmak üzere bir ilk olacak olan "Yeniköy Milten Turizm Tesisi ve Yat Limanı,Yat Çekek Alanı" projesi ülkemizdeki devasa projeler arasına girmeye aday.Geçtiğimiz günlerde şehir planlamacıları ve alanında uzman bilim adamları ile birlikte Yeniköy Muhatrlığında halkı bilgilendiren Milten Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten böyle bir proje ile yıllardır beraber yaşadıkları insanlara katkı sağlamak istediğini belirtiyor.

  Toplam Maliyeti 95 Milyon Dolar Olacak

  Arnavutköy Rehberi olarak bizimde katıldığımız tanıtım toplantısında proje hazırlığını yapan firma tarafından sunum yapıldı.sadece bir yat limanı olmayacak olan yatırımda 1800 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otelin yanı sıra rezidans ,konferans salonları, toplantı salonları, balo salonları,spor salonları ve alış veriş alanları ile birlikte projenin toplamdaki maliyeti ise 95 Milyon Dolar olacak.

  Birçok İlki içinde Barındıracak

  Bu proje Karadenizde yapılan ilk yat limanı projesi olmasının yanı sıra mega yatlarında yanaşabileceği bir turizm kompleksi şeklinde olacak.Yapılacak olan 1800 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otelin yanı sıra diğer donatılarla tam bir turizm kompleksi olacak olan proje bölge ekonomisinin glişmesinde büyük katkı sağlayacağa benziyor.

2013'te Başlayop 2015'te Bitmesi Amaçlanıyor

    Bölgeye kazandıracağı ekonomik hareketliliğin yanı sıra istihdamda oluşturacak.Tesisin inşaat aşamasında 500 ve işletme aşamasında da yaklaşık 300 kişinin çalışacağı projede istihdamında bölgeden sağlanacağını ifade eden Cemil Ökten bölge ekonomisinin canlanmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

  Projenin çevresel etkilerinede değinen firma yetkilileri katı atık ve atık suyu, inşaat aşamasında araç ve ekipmanlardan çıkacak gürültü, hafriyet işlemlerinden kaynaklı toz kirliliği gibi olumsuz etkileri için önlemler alınacağını ifade edildi.

  Bizde Arnavutköy Rehberi olarak bu tür yatırımların bölgenin gelişmesi ve daha yaşanılır modern bir kent olması için katkı sunacağını umarken yatrım yapmak isteyen şirketleride bölgemize davet ediyoruz.

  İşte Proje Detayları ve Örnek görüntüler.

Proje Karadenizde yapılan ilk yat limanı projesidir.
İnşaasında 500, işletme aşamasında 300 kişiye istihdam sağlanacaktır.
 

  Turizm Tesisi:

  • 1800 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel
  • Rezidans
  • Konferans Salonları
  • Toplantı Salonları
  • Balo Salonları
  • Spor Salonları
  • Alışveriş Alanları

  Yat Limanı ve Yat Çekek Alanı
550 Yat kapasiteli yat limanı Mega yatlarda yanaşabilecek
Minumum 92 yat kapasiteli, yatların bakım ve onarımının yapılacağı çekek alanı

 

MİLPORT NEREDE? 
MİLPORT (MİLTEN Yat Limanı) proje alanı Türkiye'nin Karadeniz sahillerinde İstanbul ili Arnavutköy İlçesi, Yeniköy Mevkiinde yer almaktadır. İstanbul boğazının Karadeniz girişinin yaklaşık 35 Km. batısında ve Karaburun'un 5 Km. güney doğusunda, Kilyos ve Karaburun arasında yer alan proje Kemerburgaz - Eyüp bağlantısı olan D565 karayoluna 7 Km. mesafededir.

MİLPORT "5 ÇIPALI" Yat Limanı olarak planlanmıştır. Ülkemizin Karadeniz kıyısındaki ilk yat limanı olacaktır. Bu özelliği ile de son yıllarda gelişme gösteren Bulgaristan ve Romanya deniz turizmi ile ülkemizin entegrasyonunu sağlayacak, özellikle yat potansiyeli yüksek olan Rusya Federasyonu ve Ukrayna'dan da bölgeye çekim merkezi olacaktır. 
 
MİLPORT ALAN 
MİLPORT, 800 metrelik ana mendirek ile 480 metrelik tali mendirek ihtiva ederek, basen içinde su derinliği 6 metre, toplam 3.174 metre bağlama uzunluğu ile Megayatlar dahil 550 Yat denizde bağlama kapasitesine sahiptir. İlaveten, 45 Dönümlük Çekek Yeri mevcutttur.

MİLPORT Projesinde Turizm Tesisleri olarak 80.000 m2'lik bir alana yayılmış olarak 5 Yıldızlı bir Konaklama Tesisi, Rezidans, Sergi, Fuar ve Kongre merkezleri, doğal yapıya uyumlu Ticaret alanları planlanmaktadır. Konaklama tesisi muhtelif tip ve ebatlarda odaları içeren asgari 1800 yatak kapasiteli olarak tasarlanmıştır. 
 
MİLPORT TESİSLERİ 
MİLPORT'ta yat sahiplerinin ve yatçıların bir yat limanından olan bütün beklentilerini karşılayacak tesisler bulunmaktadır. Proje kapsamında, yüzer iskele, rıhtım ve yeterli sayıda bağlama elemanı, kara park alanı, çekek yeri, bakım onarım birimleri, boya atölyesi, motor atölyesi, marangozhane, yönetim binası, helikopter pisti, telekomünikasyon merkezi, yeme içme ünitesi (kafeterya ve restoran), sosyal tesisler (yat kulübü, spor sahası), marin market, alışveriş merkezi, hangar, atölye, trafo, su deposu ve lift, biyolojik ve kimyasal arıtma-atıksu arıtma sistemi, yağ ve çöp toplama konteynırları ile pis su ve sintine boşaltma istasyonu, elektrik, su, PTT, faks ve TV teçhizatı, yangın hidrandı, saniter ve çamaşırhane üniteleri, otopark, yaya yolu, yeşil alan, park ve çocuk parkı üniteleri, spor alanları ve yüzme havuzu, akaryakıt ikmal istasyonu, fener binası, kontrol ve güvenlik kulesi üniteleri bulunmaktadır.


Etikerler :
yeni yat limanı karadenizde yat limanı karadenizde ilk yat limanı arnavutköyde yat limanı